استفاده از الیاف نقره در صنعت پوشاک

استفاده از الیاف نقره در صنعت پوشاک

امروزه با پیشرفت صنایع مختلف و نیاز روز افزون بشر به بالاتر بردن کیفیت محصولات تولیدی از جمله پوشاک و کاربردی تر شدن عناصر مختلف در زندگی روزمره بشر سبب شده، تا با سرعت شگرفی تکنولوژی پیشرفت کند و هر روز بسته به خواسته انسان ها تولیدات جدیدی وارد بازار گردند، که می توان به تولید الیاف هوشمند، الیاف کربنی و .. اشاره کرد.

یکی از تکنولوژی هایی که در سالیان گذشته بسیار مورد استفاده قرار گرفته، استفاده از تکنولوژی نانو – شاخه ای از علم است که به کاربرد اتم ها و مولکول ها در مقیاس نانو (اغلب 9-10*1 متر یا کمتر) اختصاص دارد- است.

 

استفاده از تکنولوژی نانو در منسوجات، مزایای بی شماری را به ارمغان آورده است، در ادامه با یکی ازاین مزیت ها آشنا می شویم.

به کاربردن نانو ذرات نقره در الیاف پوشاک یکی از دستاورد های شگرف در فناوری نانو است. این نانو ذرات از پرکاربردترین و پرمصرف ترین ذرات پس از نانو لوله های کربنی در این حوزه هستند.

نانو ذرات نقره، به دلیل خواص ویژه ای که از خود نشان می دهند، در عرصه های مختلف پزشکی، بهداشتی، کشاورزی، دامپروری، بسته بندی، لوازم خانگی و الکتریکی کاربرد فراوانی دارند. همچنین هر روزه بر کاربرد آن افزوده می‌شود. از خواص نقره می‌توان به آنتی باکتریال بودن آن اشاره کرد، که از قدیم الایام در یونان و رم برای جلوگیری از فاسد شدن نوشیدنی‌هایشان از این ظروف استفاده می‌کرده‌اند.

امروزه نیز به علت فعالیت ضد باکتریایی قوی ذرات نانو نقره، پوششی از آن در بافت های مختلف و پیوندهای خاص به کار می رود. علاوه بر آن، ذرات نانو نقره برای درمان زخم و سوختگی ها و یا به عنوان داروی ضد بارداری و نیز ضد عفونی کننده آب و اسپری هوا به کار می‌رود.

 

 

استفاده از الیاف نقره در تولید منسوجات

علاوه بر مزایای ذکر شده، به مزایای استفاده از نقره در منسوجات نیز می‌توان اشاره کرد.  با نانو ذرات نقره و الیاف طبیعی و مصنوعی مثل پلی استر، پلی آمید، و نایلون می‌توان موادی تولید کرد که در زندگی همه ی ما کاربرد های فراوانی دارند. از الیاف نقره برای گند زدایی و از بین بردن باکتری ها نیز استقاده می شود. به عنوان مثال در قسمت هایی که بدن زودتر کثیف می شود و به دلیل تعریق لباس بوی نامطبوعی می‌گیرد، مانند: جوراب، زیر بازو و پشت گردن و… استفاده از الیاف نقره سبب می‌شود که، پارچه دیرتر کثیف بشود. همچنین برای زودتر خوب شدن و استریل ماندن بیشتر پارچه هایی که برای بستن زخم و جراحات استفاده می‌شوند، استفاده از الیاف نقره کمک به بهبودی سریع‌تر محل جراحت می‌کند.

زمانی که نانو ذرات نقره برای گندزدایی استفاده می شوند تا 99% از باکتری‌ها از بین می روند.

الیافی که در محلول کلوئیدی نانو نقره قرار می گیرند و تحت شرایط خاصی خشک می شوند، خواصی ضد باکتری دارند. هر چه نانو ذرات نقره کوچکتر باشند خاصیت ضد باکتریایی آن‌ها افزایش خواهد یافت.

محلول کلوئیدی، حالتی بین محلول و مخلوط است که ذرات حل‌شونده در آن بزرگتر از ذرات محلول‌ها هستند و نور را پخش می‌کنند، اما در عین حال کوچکتر از ذرات مخلوط‌ها هستند و ته‌نشین نمی‌شوند. شیری که هر روز نوش جان می‌کنید نمونه ای از محلول‌های کلوئیدی می‌باشد.

در این‌گونه الیاف، پوشش های ضد باکتریایی به سه دلیل عمده برای پلیمرها و فیلترها بکار می روند:

  • کنترل گسترش بیماری و خطر عفونت هایی که در پی جراحت ایجاد می شود
  • کنترل انواع بوهای بد مانند بوی رنگ یا بوی تعریق
  • جلوگیری از فساد و پوسیدگی مواد، خصوصاً آن‌هایی که از جنس الیاف طبیعی هستند مانند پنبه و پشم

موارد دیگری از کاربردهای نانو ذرات نقره عبارتند از:

1- شیشه شیر و پستانک نوزادان، مسواک و برس های بهداشتی حمام و …
2- ظروف پلاستیکی (غذایی، دارویی، آرایشی)
3- لوازم خانگی (یخچال، جاروبرقی، ماشین ظرف شویی، سیستم تهویه و تصفیه هوا و رطوبت زا)
4- مواد بسته بندی برای تازه و بهداشتی نگه داشتن مواد غذایی
5- وسایلی که به صورت مداوم استفاده می شود (گوشی موبایل، کیبورد و …) اشاره کرد