استفاده از الیاف طبیعی در لباس زیر

چندی پیش دکتر انا ماریا کلمانت، در کتابش با عنوان «لباسهایی که شما را میکشند» به این مساله اشاره کرد که لباسهای زیری که بافت و جنس نامرغوب و مصنوعی دارند و برحسب سایز مناسب دوخته نمیشوند، باعث بروز مشکلات جسمانی از جمله کمردرد یا خستگیهای ماهیچهای یا ابتلا به عفونت، قارچ و مشکلات پوستی نظیر اگزماهای تماسی میشوند. این مشکل شاید مشکل شما هم باشد.
لباس زیر ارتباط نزدیکی با پوست دارد. دستگاه تناسلی محیطی مرطوب است و کوچکترین بیدقتی میتواند باعث بروز بیماریهای پوستی، به ویژه عفونتهای قارچی و بروز سوزش و خارش در این ناحیه شود. کشورهای صنعتی و پیشرفته معتقدند الیاف لباس زیر باید براساس استانداردهای خاصی تولید شود؛ مثلا نانو باشد.

به همین دلیل برندهای معروف بهترین الیاف را به لباس زیر اختصاص میدهند. الیافی که بافت و رنگ و جنس آن ایجاد حساسیت نکند. به همین دلیل در این کشورها لباس زیر چه مردانه و چه زنانه، قیمتهای بسیار بالاتری نسبت به آنچه تصور میکنیم دارند.اما بعضی از شرکتهای تولیدی نیز برای آنکه لباس زیر زیباتر باشد، الیاف مصنوعی در آن به کار میبرند که گرچه ظاهر و طول عمر لباس را بالا میبرد اما چون این نوع لباسها معمولا تنگ هستند و به پوست میچسبند، جریان خون را دچار مشکل میکنند، اجازه تعریق نمیدهند و میتوانند باعث بروز حساسیت پوستی، به خصوص کهیر و خارش شوند.

 


بستگی دارد استفاده الیاف طبیعی امروزه در سراسر دنیا جا افتاده و برندهای معروف جز این الیاف برای تولید لباس زیر استفاده نمیکنند اما در بعضی موارد ممکن است تقلبهایی در این زمینه هم وجود داشته باشد و به الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی اضافه کنند و با نام الیاف طبیعی به فروش برسانند وگرنه الیاف طبیعی هرگز باعث بروز این علائم نمیشود.

سلامت: منظور از الیاف طبیعی چیست؟
الیاف طبیعی، الیافی است که از گیاهان گرفته شده است. امروزه این الیاف از الیاف بامبو، ذرت، سویا و… تولید میشود اما مهمترین آنها که در کشورمان استفاده زیادی دارد، کنف و کتان است.

سلامت: این الیاف چه مزیتی بر الیاف صنعتی دارند؟
این الیاف منافذی دارند که به تعریق پوست و عبور هوا و رسیدن آن به پوست کمک میکند و احتمال ابتلا به عفونت و بیماریهای قارچی و اگزماهای تماسی را کاهش میدهد. نکته دیگر اینکه لباسهای زیر با الیاف گیاهی بار الکتریسته ساکن ندارند و اختلالی در انرژی مغناطیسی بدن ایجاد نمیکنند. این الیاف سبک هستند و برای محیطزیست نیز بعد از دور انداخته شدن مشکلی ایجاد نخواهند کرد. برعکس، الیاف مصنوعی روی پوست میچسبند و اجازه تعریق نمیدهند و چون اغلب لباسهای تهیه شده با آنها تنگ هستند، جلوی جریان درست خون را میگیرند و عامل بروز بسیاری از مشکلات پوستی هستند.

سلامت: الیاف نانو چه ویژگیهایی دارد؟
الیاف نانو خاصیت ضدباکتری دارد. گرچه توصیه میشود هر روز لباس زیر را تعویض کنید اما این پارچهها مشکلات پوستی ایجاد نمیکند. علاوه بر این، مقاومت الیاف نانو بیشتر است.

3 توصیه برای مراقبت از لباس زیر :
1. لباسهای پاره و قدیمی که تغییر رنگ دادهاند را باید دور انداخت.
2. لباسهای زیر را باید با دست شست و اگر میخواهید آنها را با ماشین لباسشویی بشویید، باید فقط لباسهای زیر را در آن بیندازید و لباسهای زیر هر شخص جدا شسته شود بنابراین شستن لباس زیر با دست منطقیتر است.
3. ماده شویندهای که استفاده میکنید، نباید بافت لباس را خشک کند یا حساسیتزا باشد. میتوانید برای این منظور از پودر صابون حل شده یا مایع لباسشویی استفاده کنید.